CSM Olimpia Satu Mare – Minerul Rodna 5-0, în prima manșă a barajului de promovare în Liga a III-a

426

În această seară, pe stadionul ”Daniel Prodan” din Satu Mare, gazdele de la CSM Olimpia Satu Mare au primit vizita Minerului Rodna, în prima manșă a barajului pentru promovarea în cel de-al treilea eșalon fotbalistic al țării. Practic a fost un meci fără istoric în care Olimpia a preluat conducerea încă din minutul 1, printr-un autogol al portarului Vasile Avram. Apoi, a fost un galop de sănătate a sătmărenilor, care şi-au majorat avantajul în minutele 25 şi 37, ultimul gol fiind marcat dintr-un penalty, scorul la pauză fiind de 3-0. În repriza secundă, Rodna a încercat să joace altceva, având trei ocazii bune prin Titu Popârţac şi fraţii Boldiş, însă de înscris au făcut-o cei de la Olimpia, în minutele 62 şi 74. La adăpostul acestui 5-0, sătmărenii vor veni relaxați la Rodna, sâmbăta viitoare, pentru jocul retur care va începe la ora 17.30

Oricum, sezonul acesta fotbalul din Bistriţa-Năsăud e prea mic pentru un baraj aşa mare, întrucât am avut ghinionul să picăm cu Olimpia Satu Mare, o echipă ce are obiectiv promovarea la anul în Liga a II-a iar apoi în prima divizie a ţării. Prietenii ştiu de ce: e ordin de la Viktor Orban, pe model Sepsi Sfântu Gheorghe !