Feldru, Dumitra, Livezile și Leșu merg în semifinalele Cupei României

981

În această după-amiază s-au desfășurat sferturile de finală ale Cupei României, meciuri care au respectat în mare calculele hârtiei. La Bozieș, gazdele de la Unirea nu au putut rezista Someșului Feldru, jucătorii conduși de Simion Scridon impunându-se cu un categoric 4-1. În schimb, Someșul Rebrișoara s-a predat greu, cu 2-1, în fața celor de la ACS Dumitra. Cea mai antrenantă partidă, s-a jucat la Tăure, acolo unde Progresul a avut 1-0 în fața celor din Livezile, apoi s-a făcut 1-2 și la pauză s-a intrat cu scorul de 2-3. În repriza a doua, Tăure a revenit și a condus cu 4-3, însă la final s-a impus Livezile cu 5-4! În fine, surpriza rundei a venit de la Leșu, nu neaparat prin calificarea gazdelor de la Heniu ci prin scorul prin care s-au impus în fața Minerului Rodna: 5-0. În semifinale, data disputării partidelor urmând a fi anunțată ulterior, Someșul Feldru va primi vizita Dumitrei iar Livezile pe cea a Leșului.