FOTBAL, Liga a III-a : Ca în vremurile bune- Gloria arbitrează lupta pentru promovare.

475

La fel ca în primăvară, ACSF Recea s-a prezentat la Bistrița din postura de pretendentă la promovare, plus dorința unei revanșe pentru înfrângerea la scor de neprezentare, suferită pe stadionul Jean Pădureanu în luna martie a acestui an. În clasament înaintea etapei a 10-a Luceafărul Oradea și ACSF Recea se aflau la egalitate de puncte, orădenii fiind lideri la golaveraj. Vineri, Luceafărul Oradea s-a poticnit la Cluj în fața Sănătații, meci în care orădenii au fost egalați pe final de meci după ce au condus cu 2-0. În aceste condiții Recea avea oportunitatea de a urca pe primul loc în clasament.

În prima repriză dăruirea și disponibilitatea la efort a bistrițenilor a anihilat experiența și valoarea oaspeților, rezultând o repriză echilibrată cu ocazii la ambele porți.

În partea secunda a meciului echipa din Recea devine mai insistentă creându-și mai multe oportunități de a marca, dar ocaziile ratate se răzbună și Curtuius printr-o realizare de excepție reușește să înscrie unicul gol al meciului. Scorul rămâne 1-0 în ciuda eforturilor oaspeților de a egala pe final. Un meci câștigat cu trudă și devotament, chiar dacă realizările tehnice au fost mai puține. Astfel Gloria întrerupe seria de invincibilitate a echipei din Recea în acest campionat, primind la final aplauzele binemeritate din partea spectatorilor.

Text și foto: Gabriel Pîslaru

GLORIA BISTRIȚA – ACSF COMUNA RECEA 1– 0 (0 – 0)

A marcat Marius Curtuiuș(min. 73)

Gloria: Călin Albuț – Bogdan Milandru, Vlăduț Patca, József Lörincz (min. 22 Roberto Hasnăș), Claudiu Meșter – Petruț Chirlejan (min. 90 Alex Cilean), Alex Georgiță, Adrian Nalați(cpt.), Radu Cazan (min. 46 Raul Suciu, min. 86 Arthur Laposi) – Marius Curtuiuș, Ovidiu Stoianof.

Antrenori: Dan Matei, Dorel Zegrean, Aurel Nalați.

ACSF Recea: Alin Bota (cpt.) – Marius Potcoavă, Lorant Kis, Milian Urs, Mihai Cohan – Adrian Micaş, Vlad Opriş (min. 81 Cosmin Berindea), Viorel Chinde, Alex Oltean – Romario Rus (min. 86 Claudiu Maftei), Norbert Janos (min. 72 Alex Mărieş)

Antrenori: Romică Buia şi Ovidiu Mic

Au arbitrat: Lunca Dragoș Nicolae din Cluj-Napoca, ajutat de Suciu George din Câmpia Turzii și Corb Sergiu Paul din Zalău.

Filmul meciului:

Minutul 2: Nalați cu un șut de la distanță încearcă vigilența portarului Bota.

Minutul 8: Șuteaza János, mingea este deviată în corner de către un fundaș bistrițean.

Minutul 18: Un nou șut periculos al oaspeților apărat de Albuț.

Minutul 19: Dublă ocazie pentru Gloria, Curtuiuș șutează din careu, portarul Bota respinge în față de unde Chirlejan șutează peste poartă

Minutul 34: O pasă bună pe linia careului mic, dar niciun atacant al oaspeților nu reușește să împingă mingea în poartă.

Minutul 37: Lovitură cu capul a lui Stoianof care trece peste poartă.

Minutul 54: Șutul periculos expediat de Rus este respins de Albuț în corner.

Minutul 62: Același Rus șutează de la distanță, mingea trecând foarte aproape de bară.

Minutul 63: După o lovitură de colț executată scurt, Suciu șutează din unghi dar Bota reține.

Minutul 70: Cea mai mare ocazie a oaspeților, Rus șutează puternic din interiorul careului, dar Albuț are o paradă extraordinară respingând un balon pe care scria gol.

Minutul 73: Gol Gloria 1 0. Chirlejan obține o nouă lovitură liberă, Nalați centrează și Curtuiuș deviază cu capul spre colțul lung peste portarul Bota.