Handbal feminin: Dunărea Galați – Gloria 2018 BN 23-25- Urmează în Cupa EHF, meciul cu Corona Brașov

230

Gloria 2018 BN învinge în această seară la Brăila, acolo unde bate ”Dunărea” cu scorul de 25 la 23. O partidă în care fetele lui Pașca au jucat cu întreruperi în ritmul jocului, a doua jumătate a primei reprize fiind de neînțeles, bistrițencele având o serioasă cădere de formă și, de care au profitat brăilencele, scorul la pauză fiind de 14-12.

În repriza secundă, gazdele nu mai reușesc să țină pasul cu atacurile în valuri ale bistrițencelor, dominația echipei oaspete fiind evidentă, scor final: 25-23.

Urmează la finele săptămânii viitoare meciul cu Corona Brașov,   Bistrița pregătindu-se  de o premieră  unică în istoria ei handbalistică ante și post revoluționară, o echipă, Gloria 2018 urmând să joace în Cupele Europene, rezultat al locului III ocupat de Bistrița la finele trecutului sezon competițional.