ILYO OPEN CUP , Ediția a VIII-a: 49 de medalii din care 25 de aur pentru karateka bistrițeni

358

Sala Polivalentă a fost gazda în acest weekend a Cupei Ilyo, ediția a VIII-a. La competiția organizată de clubul de Taekwondo WT, Ilyo, au luat parte  26 cluburi sportive, 400 de sportivi, numai puțin de 800 de spectator fiind prezenți în Sala Polivalentă.

Concursul s-a desfășurat pe 5 probe: -Kyeorugi, Poomsae, Speed Kick, Hyeokpa și Hoshinsul. Clubul Sportiv ILYO a participat cu 31 de sportivi la proba de Kyeorugi, 16 Sportivi la proba de Poomsae și 15 Sportivi la proba de Speed Kick. Sportivii bistrițeni au obținut 49 medalii dintre care 25 de aur (14 Kyeorugi, 10 poomsae, 1 Speed Kick), 13 medalii de argint (7 kyeorugi, 4 poomsae, 2 Speed Kick) și 11 de bronz (8 Kyeorugi, 2 Poomsae, 1 Speed Kick). Aceste rezultate au clasat clubul sportiv ILYO pe locul 1 la clasamentul general clasa A și locul 3 clasamentul general clasa B. Mulțumim echipei clubului ILYO care s-a ocupat de obținerea acestor performanțe, în special doamnei profesor Ica Sigartau, precum și instructorilor: Orban Ioan Ștefan, Ioana Teodor Iacob, Zinveliu Denisa Timea. Mulțumim oficialităților locale și Federației Române de Taekwondo WT!