Liga a IV-a după etapa a 6-a: Rodna câștigă la Leșu, în timp ce Monorul pierde surprinzător cu Dumbrăvița

172

Fără îndoială, performerele etapei cu numărul 6 din Liga a IV-a sunt Minerul Rodna și Săgeata Dumbrăvița. Minerul Rodna a pierdut primele trei meciuri din noul sezon pe motiv că nu au folosit de începutul meciului 2 juniori, conform deciziei AJF BN de la începutul acestei săptămâni. Chiar și cu acest handicap, în această etapă ”minerii” au demonstrat că sunt campionii județului en-titre și, ieri, au măturat pe jos cu Heniu Leșu, una dintre formațiile respectate ale Ligii a IV-a, chiar la Leșu, acolo unde Rodna s-a impus cu un categoric 3-0.

O ”bombă” la fel de mare a detonat în această seară și Săgeata Dumbrăvița, cea care s-a impus pe terenul celor de la Atletico Monor, cu un surprinzător 5-3, după ce în minutul 90 scorul arăta 3-2 pentru gazde, însă prelungirile au fost nebune, cu oaspeții marcând de trei ori pentru un succes notabil. Golurile au fost reușite de Echim Ilie (min. 19), Ioan Creța (59) și Călin Hondrari (61) – pentru Monor, respectiv: Darius Mureșan (16, 86), Darius Bindea (90+1), Orban (90+3) și Ionuț Apostol (90+4) – pentru Dumbrăvița.

Seria Nord:

HENIU LEȘU – MINERUL RODNA 0-3 (0-1)
Antonel Capră, Călin Capră, Traian Ianoș

SILVICULTORUL MAIERU – SPICUL SALVA 8-1 (4-0)

HEBE SÂNGEORZ-BĂI – SOMEȘUL REBRIȘOARA 2-2 (0-1)
Ionuț Jarda, Maxim Bulța / Leon Bichigean, Stelian Pop

ECIRO FOREST TELCIU – SOMEȘUL FELDRU 3-1 (0-0)

5.Hebe Sângeorz-Băi 6 2 1 3 15-23 7
6.Minerul Rodna 5 2 0 3 11-11 6
7.Eciro Forest Telciu 6 2 0 4 13-19 6
8.Spicul Salva 5 1 0 4 9-20 3

Etapa a 7-a, duminică, 13 octombrie, ora 16.00:
Someșul Feldru – Hebe Sângeorz-Băi (se joacă sâmbătă, 12 octombrie, ora 11.00)
Minerul Rodna – Silvicultorul Maieru
Someșul Rebrișoara – Heniu Leșu
Spicul Salva – Eciro Forest Telciu

Seria Sud:

PROGRESUL TĂURE – VOINȚA MĂRIȘELU 7-1

ATLETICO MONOR – SĂGEATA DUMBRĂVIȚA 3-5 (1-1)

Echim Ilie, Ioan Creța, Călin Hondrari / Darius Mureșan (2 goluri), Darius Bindea, Orban, Ionuț Apostol

PROGRESUL NĂSĂUD – REAL TEACA 5-0 (2-0)