Minerul Rodna câștigă cu 2-1 la Progresul Năsăud și titlul se decide în ultima etapă

1217

Astăzi, la Năsăud, în derby-ul penultimei etape, Minerul Rodna (foto) și-a luat revanșa după înfrângerea din tur suferită în fața Progresului, cu același scor: 2-1. Pragmatici, minerii au reușit să marcheze la singurele ocazii avute, în prima repriză, prin frații Boldiș, respectiv Lazăr (min. 16) și Alex (40), Ghiță Negrea aprizând speranțele năsăudenilor, imediat după pauză, cu un gol din panalty (47). S-a terminat 1-2, MVP-ul partidei fiind portarul oaspeților Vasile Avram, cel care a reușit să aducă practic cele trei puncte în dreptul Rodnei. În celălalt meci cu implicații pe podium, ACS Dumitra a câștigat cu 10-2 în fața Silvicultorului Maieru, astfel că, în fața ultimei etape, la vârf situația se prezintă astfel: pe primul loc a trecut Dumitra, cu 28 de puncte, pe locul 2 a urcat Minerul Rodna – 27 puncte (+25 golaveraj), iar pe 3 a coborât Progresul Năsăud (+20 golaveraj) – 27 puncte. Duminica viitoare, Rodna primește vizita Dumitrei iar Năsăudul joacă la Maieru, prima șansă la câștigarea campionatului având-o acum Minerul Rodna.