Progresul Năsăud, campioana sezonului regulat în Seria Sud a Ligii a IV-a !

670

Duminică, de la ora 15.00, în meci contând pentru etapa a 13-a (penultima) din sezonul regulat al Seriei Sud al Ligii a IV-a, Progresul Năsăud a câștigat pe terenul celor de la Real Teaca, cu 2-1. La pauză, ”academicienii” au condus cu 1-0, prin reușita antrenorului-jucător Relu Georgiță (min. 25), după ce în startul partidei, mai precis în minutul 5, Teaca a ratat un penalty. Imediat după reluare, Florin Marolicaru a dublat avantajul Năsăudului (48), gazdele reducând din diferență, în minutul 77, prin Marius Cotoi.

Astfel, în condițiile în care Viitorul Lechința a decis în această săptămână să se retragă din campionat (echipă pe care Năsăudul ar fi trebuit să o înfrunte duminica viitoare), Progresul Năsăud devine campioană a Seriei Sud cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat. În play-off, năsăudenii vor lupta pentru titlul de campioană a județului Bistrița-Năsăud, în meciuri directe tur-retur, cu: Minerul Rodna, Heniu Leșu, Silvicultorul Maieru și Hebe Sângeorz-Băi (venite din Seria Nord), play-off completat de Atletico Monor, ACS Dumitra și Voința Livezile.