joi, iunie 30, 2022
AcasăSportDublu campion mondial. David Popovici a câștigat medalia de aur și la...

Dublu campion mondial. David Popovici a câștigat medalia de aur și la 100 de metri liber

-

La doar 17 ani, dinamovistul a devenit campion mondial și în proba de 100 de metri liber, după cel de 200 de metri liber, din urmă cu două zile, când a și doborât un record mondial la juniori.

Reacție campionului David Popovici

David Popovici, modest după ce a devenit dublu campion mondial

David Popovici a avut un discurs plin de modestie după ce a devenit dublu campion mondial la Budapesta, însă cuvintele rostite de el au arătat o determinare de fier și o maturitate ieșită din comun pentru un puști de 17 ani:

„Ce pot să spun e că lumea m-a urmărit, mă bucur că s-a reușit să se difuzeze la televizor competiția și sper că am reușit milioane de români să se bucure. Urmează o pauză, urmează să reflectăm asupra a ceea ce s-a întâmplat aici.

Nu a fost un concurs la care ne-am pregătit extraordinar de tare, ceea ce mă face să fiu mult mai optimist, nu pot nici să spun că nu am fost într-o formă sportivă bună, eram într-o formă foarte bună și nu știam. îmi place să mă surprind.

David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 de metri liber

Înotătorul român a câștigat cursa la photo-finish, în 47:58.00. Popovici a întors al doilea după 50 de metri, dar a forțat în ultimii metri și a câștigat finala.

David Popovici este al doilea înotător din istorie care câștigă atât proba de 100 de metri liber, cât și proba de 200 de metri liber după Jim Montgomery, în 1973.