Liga a IV-a, etapa a 13-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM): Silvicultorul Maieru – Minerul Rodna 1-0, după un meci de mare luptă

1724

Programată astăzi, penultima etapă a sezonului regulat din Liga a IV-a a atras interesul prin derby-ul Seriei Nord: Silvicultorul Maieru – Minerul Rodna, partidă de tradiție în fotbalul județean. După o partidă intens disputatată s-au impus gazdele, cu 1-0, gol marcat de Raul Lupușor, în minutul 23. Chiar dacă au forțat puternic egalarea în repriza secundă, rodnenii nu au reușit să marcheze pentru o remiză mai echitabilă. Trebuie remarcată asistența numeroasă prezentă la acest meci, rodnenii venind cu o galerie de nota 10. În urma acestui rezultat, Maieru trece pe locul secund, Minerul fiind deja campioană, și merge duminica viitoare la Leșu pentru a-și menține poziția înainte meciurilor speciale din play-off.

Un alt derby de tradiție fotbalistică pentru Țara Năsăudului s-a jucat la Salva, acolo unde Spicul a primit vizita Telciului. S-a terminat 0-0, gazdele ratând un penalty în minutele de prelungire. Dar iată rezultatele complete, clasamentul la zi și programul ultimei etape:

Seria Sud:

REAL TEACA – PROGRESUL NĂSĂUD 1-2 (0-1)
Marius Cotoi (77) / Relu Georgiță (25), Florin Marolicaru (48)
* în minutul 5, gazdele au ratat un penalty

VIITORUL LECHINȚA – ATLETICO MONOR 0-3, după ce Lechința s-a retras din campionat

VOINȚA LIVEZILE – ACS DUMITRA 1-2 (0-1)
Burcutean (90) / Cristi Pop (21), Rebrișorean (80)

Seria Nord:

SILVICULTORUL MAIERU – MINERUL RODNA 1-0 (1-0)
Raul Lupușor (23)

SOMEȘUL FELDRU – HENIU LEȘU 2-2 (1-2)
Ioan Galben (35), Adrian Beșuț (69) / Cotofan (20), Cătălin Blaji (26)

HEBE SÂNGEORZ-BĂI – SOMEȘUL REBRIȘOARA 1-1 (1-0)
Ionuț Jarda (38) / Nicu Burdeț (72 – din penalty)
* în minutul 84, Hebe a ratat un penalty

SPICUL SALVA – ECIRO FOREST TELCIU 0-0
* în minutul 90+3, Spicul Salva a ratat un penalty

1.Minerul Rodna 13 10 2 1 41-16 32
2.Silvicultorul Maieru 13 9 0 4 39-32 27
3.Heniu Leșu 13 8 2 3 56-28 26
4.Hebe Sângeorz-Băi 13 7 3 3 33-20 24
5.Someșul Feldru 13 4 2 7 26-29 14
6.Eciro Forest Telciu 12 3 3 6 15-22 12
7.Someșul Rebrișoara 12 2 1 9 26-38 7
8.Spicul Salva 13 1 1 11 16-67 4