LIGA A IV-A, etapa a 3-a din Play Off: Lupta la vârf se încinge după ce Progresul Năsăud câștigă derby-ul cu Rodna, pe ”Gabana” iar Maieru s-a încurcat cu Dumitra

1372

Runda din această după-amiază a opus principalele competitoare la câștigarea titlului, în două meciuri foarte importante în economia campionatului. Minerul Rodna a primit vizita Progresului Năsăud, într-o partidă ce s-a dovedit echilibrată și în care, finalmente, a fost câștigată de năsăudeni. Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 2, prin Andrei Vasilichi, însă repriza s-a terminat 1-1 după reușita lui Lazăr Boldiș din minutul 32. La felul cum s-a jucat totul decurgea spre o remiză, însă cu șase minute înainte de final Năsăudul a reușit să lovească decisiv prin Tiron. S-a terminat 2-1 pentru ”academicieni”, rezultat ce coroborat cu remiza (1-1) înregistrată la Maieru cu Dumitra (măierenii reușind egalarea în minutul 90+8 !) aprinde faza finală a campionatului. Etapa următoare aduce alte două partide aproape capitale: Progresul Năsăud – Silvicultorul Maieru și ACS Dumitra – Minerul Rodna.

MINERUL RODNA – PROGRESUL NĂSĂUD 1-2 (1-1)
Lazăr Boldiș (32) / Vasilichi (2), Tiron (84)

SILVICULTORUL MAIERU – ACS DUMITRA 1-1 (0-1)
Cornel Tot (90+8) / Abiel Deac (21)

HENIU LEȘU – VOINȚA LIVEZILE 4-2 (2-1)
Traian Savu (2), Lucian Grecu, Doru Conon / Sigartău, Dragotă

HEBE SÂNGEORZ-BĂI – ATLETICO MONOR a fost amânat datorită faptului că mai mulți jucători ai gazdelor au participat la o competiție în Bulgaria

1.Silvicultorul Maieru 9 6 1 2 24-19 19
2.Progresul Năsăud 9 5 3 1 19-9 18
3.ACS Dumitra 9 5 3 1 15-9 18
4.Minerul Rodna 9 5 2 2 27-12 17
5.Atletico Monor 8 3 0 5 12-29 9
6.Heniu Leșu 9 2 2 5 21-25 8
7.Hebe Sângeorz-Băi 8 1 2 5 12-17 5
8.Voința Livezile 9 1 1 7 17-27 4