marți, noiembrie 29, 2022
AcasăEvenimentPremierea câștigătorilor - Campania Pro Cultura S’love (FOTO)

Premierea câștigătorilor – Campania Pro Cultura S’love (FOTO)

-

Direcția Educație, Turism din cadrul Primăriei municipiului Bistrița a organizat, în perioada octombrie – noiembrie 𝘾𝙖𝙢𝙥𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙋𝙧𝙤 𝘾𝙪𝙡𝙩𝙪𝙧𝙖̆ 𝙎𝙡𝙤𝙫𝙚, în cadrul căreia s-a derulat un concurs de creație literară destinat elevilor de gimnaziu, având tema : „A fost odată… toamna….”, dar și liceenilor care au abordat, în lucrările lor, temele „Alchimie” – secțiunea proză și „Tineri în Europa de mâine” – secțiunea eseu.

Concursul și-a propus stimularea creativității elevilor și descoperirea de noi talente literare.

Aflată la cea de-a 14-a ediție, Campania Pro-Cultură „SLOVE” a beneficiat de interesul elevilor care au trimis spre jurizare peste 100 de lucrări literare la secțiunile aflate în concurs. Totodată, peste 400 de elevi ai claselor primare au ilustrat cu mare bucurie, prin desen, anotimpul toamna, tema de anul acesta fiind „Pastel de toamnă”.

Juriul format din scriitori locali și artiști plastici a evaluat lucrările și a premiat câștigătorii – 43 de premiați la secțiunea creație literară și 26 la desen – în prezența publicului format din elevi și părinți.

Primii premiați au fost micii artiști ai claselor primare care au fost răsplătiți cu diplome și cărți.

Iată clasamentul:

  • Ghereb Petra, Şcoala Gimnazială nr. 1, clasa a III-a, Premiul I
  • Ursu Cristina, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a IV-a, Premiul II
  • Bodiu Carina – Maria, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a IV-a (step), Premiul III

• Moldovan Maria – Roberta, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa a III-a B, Premiu special

• Encean Maria Antonia, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa I B, Premiu special

• Dorofteese Sara Maria, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa a IV-a B, Premiu special

• Ţăranu Alexandru Gabriel, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa a III-a A, Premiu special

• Hodoroga Irina Teodora, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, clasa a III-a A, Premiu special

• Tămaş Nicoleta, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, clasa a II-a C, Premiu special

• Mocean Nicolas Andrei, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, clasa a III-a C, Premiu special

• Sidor Alessia, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, clasa a II-a B, Premiu special

• Rus Emma, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, clasa a III-a A, Premiu special

• Budurlean Kevin, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a II-a B, Premiu special

• Ursu Alexie, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a IV-a A, Premiu special

• Rusu Selena, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a III-a B, Premiu special

• Nechita Ilinca, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a III-a C (step), Premiu special

• Fetinca Maria, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a IV-a D

(step), Premiu special

• Cucu Flavius Alexandru, Liceul de Arte „Corneliu Baba”, clasa a II-a A, Premiu special

• Ianoşi Silviu Andreas, Şcoala Archiud / Liceul de Teaca, clasa a III-a, Premiu special

• Sebastian Salomina, Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”, clasa a III-a, Premiu special

• Toderic Andrei, Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”, clasa a III-a C, Premiu special

• Magda Iris, Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”, clasa a III-a C, Premiu special

• Bugnar Andrei Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”, clasa a II-a C, Premiu special

• Boroş Alessia, Şcoala Gimnazială nr. 1, clasa a III-a C, Premiu special

• Mocan Ştefan, Şcoala Gimnazială nr. 1, clasa a II-a B (step), Premiu special

• Vlasiu Alexandra Maria, Şcoala Gimnazială nr. 1, clasa a III-a A, Premiu special

La concursul de creație literară juriul a evaluat cele 100 de lucrări înscrise în concurs și a premiat câștigătorii, iar tendințele literare actuale cât și expresivitatea lucrărilor prezentate au acaparat atenția juriului.

Secţiunea gimnaziu:

– clasele V – VI

  • Arman Elisa – Alexandra, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a VI-a C, Premiul I
  • Kovacs Tania, Şcoala Gimnazială nr. 1, clasa a V-a A, Premiul II
  • Timiş Varga Daria Maria, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, VI D, Premiul III

• Roman Andreea, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, V B, Premiu special

• Breşfelean Mara, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, V B, Premiu special

• Gaborean David, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, VI A, Premiu special

• Negruşa Ilaria, Maria Şcoala Gimnazială nr. 1, V A, Premiu special

• Şerbănescu Tudor, Şcoala Gimnazială nr. 1, VI, Premiu special

• Ciobanu Bianca Maria, Şcoala Gimnazială „Avram Iancu”, VI A, Premiu special

clasele VII – VIII:

  • Câmpan Maya, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a VII-a C, Premiul I
  • Gordon Emanuela, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a VIII-a B, Premiul II
  • Mureşan Andrei, Liceul de Arte „Corneliu Baba”, clasa a VIII-a, Premiul III

• Legean Anamaria, Şcoala Gimnazială nr. 1, clasa a VII-a C, Premiu special

• Sîrb Ariana Ioana, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a VIII-a A, Premiu special

• Moldovan Ioana Andreea, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” clasa a VIII-a A, Premiu special

• Bolbos Patricia, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a VII-a C, Premiu special

• Macovei Eliza, Şcoala Gimnazială nr. 4, clasa a VII-a C, Premiu special

• Mărginean Ingrid, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga”, clasa a VII-a B, Premiu special

Secţiunea liceu:

Poezie

  • Frandeş Alexandru, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a XI-a, Premiul I
  • Motofelea Valeria, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a XI-a C, Premiul II
  • Bontaş Andrei, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XII-a A, Premiul III

• Moldovan Laura Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” XI Premiu special

• Cătinean Ioana Teodora Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” XI A Premiu special

• Pomană Patricia Letiția Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, clasa a XII-a B, Premiu special

• Isai Manuela Rozalia, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XI-a, Premiu special

• Gabor Alexandra, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a XI-a E, Premiu special

• Valea Ioana Teodora, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a XI-a, Premiu special

• Curac Loredana Daniela Ana-Maria, Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, clasa a XII-a, Premiu special

• Forfotă Simona, Liceul Tehnologic „Grigore Moisil”, clasa a X-a, A, Premiu special

• Butnariu Giulia, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a XI-a C, Premiu special

• Pop Nicoleta Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, clasa a XI-a B, Premiu special

• Pramaştolea Alma, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XI-a A, Premiu special

• Kerekes Alexandra Andreea Liceul de Arte „Corneliu Baba”, clasa a X-a A, Premiu special

Proză:

  • Bontaș Andrei Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XII-a, Premiul I
  • Ivan Francesca, Liceul de Arte „Corneliu Baba”, clasa a XI-a A, Premiul II
  • Moldovan Adriana, Liceul de Arte „Corneliu Baba”, clasa a IX-a A, Premiul III

• Unchiu Maia, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, clasa a IX-a, Premiu special

• Năstuţa Georgiana Andreea, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XI-a C, Premiu special

• Bor Valentina, Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, clasa a XI-a, Premiu special

• Cîrdan Alexandru Mihai, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a IX-a C, Premiu special

Eseu:

  • Cucură Gabriela Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XI-a A, Premiul I
  • Cotuţiu George Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, clasa a XI-a C, Premiul II
  • Buta Denisa Georgiana Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, clasa a IX-a B, Premiul III

Articole asemănătoare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Rămâneți conectați

5,700FaniÎmi place
spot_img

Ultimele știri