Bistrița găzduiește, în perioada 16–19 iulie, cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Internațional de Poezie și Muzică „Poezia e la Bistrița”, unul dintre cele mai importante evenimente culturale dedicate literaturii contemporane din România. Potrivit Primăriei Bistrița, festivalul reunește timp de patru zile poeți, prozatori, muzicieni, artiști vizuali, jurnaliști, editori și traducători din România și din mai multe țări europene.
Ediția din acest an aduce la Bistrița invitați din Spania, Irlanda, Italia, Croația, Serbia, Ucraina, Bulgaria și Republica Moldova, alături de numeroși scriitori români. În cadrul secțiunii „Poeții invită un prozator”, publicul îl va putea întâlni pe scriitorul Filip Florian.
Festivalul include și expoziții de artă vizuală, dezbateri, întâlniri cu editori și traducători, precum și acordarea Premiului pentru Literatură al orașului Bistrița, care îi va reveni în acest an scriitorului Octavian Soviany. Totodată, Premiul „Laura Albulescu” pentru Editorul anului va fi acordat lui Alex Ciorogar, de la OMG Publishing.
Programul muzical îi aduce pe scenă pe byron, Suonno d’Ajere din Italia, Norzeatic, Psihotrop, Omu Gnom, DJ Zicu și Dima Belinski Band.
Festivalul este organizat de Primăria Bistrița, Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” și Societatea de Concerte Bistrița, în parteneriat cu Ministerul Culturii și mai multe instituții culturale din țară și din străinătate.
Sursa: Primăria Bistrița

