Ziua Internațională pentru Conștientizarea Autismului, marcată anual în 2 aprilie, a fost sărbătorită și la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud cu o serie de activități interactive la care au participat un mare număr de bistrițeni. În debutul activităților, reprezentanții IPJ Bistrița-Năsăud au organizat un workshop pe tematica bullying-ului la care au participat copii și adolescenți, cei mai mulți dintre aceștia de la Colegiul Tehnic Infoel Bistrița. În cadrul acestei activități, participanților li s-au explicat modalitățile optime de a reacționa la bullying și cele de prevenire a acestui fenomen larg răspândit în școlile din România.
A urmat, apoi, o întâlnire a participanților, în special a copiilor, cu mașinile de poliție și pompieri, dar și cu Jack, câiinele militarilor bistrițeni care îi însoțește în misiuni. După acest moment, a avut loc Parada meseriilor care s-a bucurat de participarea a numeroase persoane din comunitate, care au reprezentat cele mai diverse meserii: avocați, medici, asistenți, bucătari, profesori, vânzătoare etc.

Unul dintre cele mai așteptate momente, a fost expoziția și licitația de tablouri pictate de copiii de la Centrul de Resurse și Referință în Autism ,,Micul Prinț” din Bistrița în colaborare cu atelierul de pictură Shevalet. Emoționați, mici pictori au asistat la licitație și, mai apoi, și-au adunat bucuroși, în pușculiță, bănuții pe care i-au obținut din vânzarea tablourilor pe care le-au pictat.
În încheierea manifestărilor, au concertat Alexa Dragu (semifinalistă la ,,Vocea României) și Eduard Dragu, acompaniați la pian de Cristian Lepădatu.
Cristina Rusu

