Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru ziua de marți, 23 iunie, o atenționare Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat.
Avertizarea este valabilă în intervalul orar 12:00 – 21:00 și vizează regiunile Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul și centrul Transilvaniei, sudul Moldovei și estul Munteniei.
Meteorologii anunță temperaturi maxime cuprinse între 30 și 33 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități.
Tot pentru marți, ANM a emis și o atenționare Cod Galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabilă între orele 10:00 și 21:00.
Sunt vizate Banatul, Oltenia, vestul și nordul Munteniei, precum și zona montană. În aceste regiuni vor fi perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu rafale de 50-70 km/h, vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni, cu diametre cuprinse între 1 și 4 centimetri.
În intervale scurte de timp, de una până la trei ore, sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi local de 15-25 l/mp și izolat vor depăși 40-50 l/mp.
Meteorologii recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare în orele de vârf și să urmărească actualizările privind evoluția fenomenelor meteorologice.

Sursa:Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud

