AcasăSocialȘcolile din Bistrița și alte trei comune, în scenariul roșu. Elevii vor...

Școlile din Bistrița și alte trei comune, în scenariul roșu. Elevii vor participa la cursuri online

-

Școlile din municipiului Bistrița și alte trei comune în care rata de infectare a depășit pragul de 3 la mia de locuitori trec în scenariul roșu, elevii urmând să desfășoare cursuri exclusiv online, a decis Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Bistrița-Năsăud, care a adoptat o hotărâre în acest sens. 

Se va aplica scenariul 3 (roșu) pentru unitățile de învățământ din unitățile administrativ teritoriale unde incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 3/1000 de locuitori: municipiul Bistrița, Monor, Șintereag, Șieu Măgheruș”, se arată în hotărârea adoptată de CJSU Bistrița-Năsăud.

De asemenea, aceeași hotărâre mai prevede că ”se va aplica scenariul 2 (galben), pentru unitățile de învățământ din unitățile administrativ teritoriale unde incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 1/1000 și mai mică sau egală cu 3/1000 de locuitori, cu excepția școlilor/claselor/grupelor pentru care, prin hotărâri ale CJSU, s-a adoptat măsura desfășurării activității în scenariul 3 (roșu)”.

Localitățile vizate pot fi consultate în tabelul de mai jos:

 

Hotărârea intră în vigoare începând cu data de 31 octombrie 2020.

Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud mai precizează că scenariul 3 (roșu) prevede suspendarea cursurilor școlare organizate în modalitatea „față în față”, dar impune participarea tuturor preșcolarilor și elevilor la activități/lecții online.

De asemenea, potrivit legislației actuale, se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2. Pentru depunerea în format electronic a cererilor și a documentelor justificative necesare obținerii beneficiilor, se pot folosi modele de cereri şi formulare electronice publicate pe platforma Punctul de contact unic electronic prevăzut în Hotărârea Guvernului nr. 922/2010 privind organizarea şi funcţionarea Punctului de contact unic electronic sau pe pagina de internet aici.gov.ro.

 

Articole asemănătoare

Rămâneți conectați

5,700FaniÎmi place
spot_img

Ultimele știri